Numer 3(17)/2010
Od Redakcji
Jesienny numer naszego kwartalnika rozpoczyna bardzo interesujący, szczególnie dla osób zainteresowanych relacjami pomiędzy sztuką a filozofią, tekst Cezarego Wąsa poświęcony ewentualnemu (postulowanemu, niemożliwemu, nie-istniejącemu) dekonstruktywizmowi w architekturze. Chcąc utrzymać się w sferze odniesień pomiędzy doktryną artystyczną a konkretnym dziełem, publikujemy artykuł omawiający związki koncepcji “miasta idealnego” z włoskim realizacjami tej cokolwiek utopijnej, ale jakże pięknej idei (Rafał Eysymontt). Dla miłośników sztuki Wrocławia mamy prawdziwą rewelację autorstwa Piotra Oszczanowskiego – omówienie dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej północno-zachodniej kruchty kościoła św. Elżbiety, najokazalszego przykładu dzieła tego typu w manierystycznej sztuce stolicy Dolnego Śląska. Kolejne teksty to: szkic poświęcony historii sztuki wideo w Polsce (Kamila Wróbel) i mieszcząca się w obszarze “korespondencji”, a właściwie “intermedialności” sztuk rozprawa o relacjach pomiędzy dziełami tak znanych twórców jak malarz Edward Hopper i reżyser Alfred Hitchcock (Filip Lipiński). Całości dopełniają: recenzje książki Klary Kaczmarek-Löw, której bohaterem jest architekt działający w pierwszej połowie XVI w. na terenie Czech, Łużyc i Śląska – Wendel Roskopf, i publikacji Artyści polskiej książki. 50 lat konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz sprawozdanie z siódmego interdyscyplinarnego polsko-niemieckiego Seminarium Wrocław-Halle, które odbyło się w dniach 24-29 maja tego roku w Herrnhut, w Saksonii.
Pozostaje mi zatem w tym miejscu zachęcić Państwa do lektury naszego periodyku z tą cichą intencją, że każdy może znaleźć w nim coś, co go szczególnie zainteresuje, a chłody i słoty jesienne nie staną się w trakcie lektury nadmierną, uniemożliwiającą ją przeszkodą.
W imieniu Redakcji
prof. dr hab. Waldemar Okoń
SPIS TREŚCI:
2
Od Redakcji
3
/Cezary Wąs/
W stronę dekonstrukcji w architekturze
Summary
19
/Rafał Eysymontt/
Średniowiczne miasto idealne we Włoszech
Summary
39
/Piotr Oszczanowski/
Dekoracja malarska i rzeźbiarska kruchty północno-zachodniej kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu
Summary
53
/Kamila Wróbel/
Nie takie wideo straszne, czyli szkice do historii sztuki wideo w Polsce
Summary
74
/Filip Lipiński/
Obraz Psychozy. O międzyobrazowym dialogu dzieł Edwarda Hoppera i Alfreda Hitchcocka
Summary
SPRAWOZDANIA I RECENZJE
90
/Magdalena Poradzisz-Cincio / Klara Kaczmarek-Löw/
Wendel Roskopf. Architekt wczesnego renesansu. Mity i rzeczywistość, Wrocław 2010 (seria: “Studia z Historii Kultury Europy Środkowej”, pod red. Jana Harasimowicza)
Summary
95
/Anna Ginter/
Górne Łużyce – wędrówka przez dzieje sztuki i religii wieloetnicznej i wielowyznaniowej krainy w sercu Europy od czasów reformacji do dziś. VII Polsko-Niemieckie Seminarium Wrocław-Halle. Herrnhut (Saksonia), 24-29 maja 2010 r.
Summary
100
/Anita Wincencjusz-Patyna/
Artyści polskiej książki. 50 lat konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, red. Katarzyna Iwanicka, Warszawa 2009
Summary
Magazine indexed in:
Magazine indexed in:
Magazine indexed in:
Magazine indexed in:
Index Copernicus International
World of Journals
The magazine is included in the list of the scientific journals of the Ministry of Education and Science in Poland
from July 17th, 2023 (100 points)
ISSN 1896-4133 (printed version)
ISSN 2449-9285 (electronic version)
www ® Aga Jarząb
apm@apmltd.com