Numer 4(14)/2009
Od Redakcji
W świątecznym numerze naszego kwartalnika kontynuujemy rozważania nad znaczeniem tradycyjnych materiałów w sztuce XX I XXI w wieku (artykuł Aleksandry Lipińskiej) oraz próbujemy ustalić, co sprawia, że niektóre pomniki powstałe we Wrocławiu w latach ostatnich są tak nieudane (tekst Joanny Lubos-Kozieł). By utrzymać się w nastroju podniosłym i religijnym, omawiamy kaplice z kościoła cystersów w Henrykowie (Zuzanna Mikołajek), a nieco nostalgicznym duchem patriotycznym tchnie opowieść o często już dzisiaj zapomnianych wizerunkach Wołynia mieszczących się w jakże ważnym dla naszej sztuki nurcie rodzimego pejzażu (Waldemar Okoń). Nowoczesność reprezentują tym razem teksty poświęcone Tracey Emin (Małgorzata Micuła) oraz Andrzejowi Wróblewskiemu i Zbylutowi Grzywaczowi (Jan Michalski). Całość wieńczą: obszerne omówienie prac Wojciecha Głogowskiego, dzięki którego talentowi “Quart” ma taki, a nie inny kształt plastyczny, w którym to omówieniu artysta tym razem występuje jako autonomiczny, w pełni dojrzały twórca dzieł malarskich (artykuł Andrzeja Jarosza) oraz recenzja konferencji i publikacji “München – Prag um 1600” pióra Piotra Oszczanowskiego.
W tym miejscu pozostaje mi więc jedynie zachęcić Państwa do lektury naszego pisma i życzyć Państwu oraz sobie szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku z kolejnymi numerami “Quarta”.
W imieniu Redakcji
prof. dr hab. Waldemar Okoń
SPIS TREŚCI:
2
Od Redakcji
3
/Aleksandra Lipińska/
Na nowo patrzeć i dotykać? Znaczenie tradycyjnych materiałów w plastyce współczesnej na przykładzie użycia alabastru w XX i XXI w. (cz. II)
18
/Joanna Lubos-Kozieł/
Współczesny pomnik religijny: Kolumna Chrystusa Króla Wszechświata na Ostrowie Tumskim
30
/Zuzanna Mikołajek/
Kaplice wschodnie kościoła cystersów w Henrykowie jako wyraz nowych zadań społecznych śląskich klasztorów mniszych w czasach baroku
48
/Waldemar Okoń/
Wołyń i obrazy
72
/Małgorzata Micuła/
Autobiografia jako źródło kreacji, czyli konfesyjna sztuka Tracey Emin
91
/Jan Michalski/
Dwa twierdzenia. Studium porównawcze
104
/Andrzej Jarosz/
Kim jest Głogowski?
RECENZJE
121
/Piotr Oszczanowski/
Monachium i Praga ok. 1600 r. w kontekście badań nad sztuką rudolfińską. Na marginesie publikacji: München – Prag um 1600, hrsg. von L. Konečný, B. Bukovinská, Praha 2009 (“Studia Rudolphina”. Sonderheft)
Magazine indexed in:
Magazine indexed in:
Magazine indexed in:
Magazine indexed in:
Index Copernicus International
World of Journals
The magazine is included in the list of the scientific journals of the Ministry of Education and Science in Poland
from July 17th, 2023 (100 points)
ISSN 1896-4133 (printed version)
ISSN 2449-9285 (electronic version)
www ® Aga Jarząb
apm@apmltd.com